T E R V I S E Õ P E T U S      5. KLASS

Subtitle

Kust tulevad lapsed?

Naise suguelundite ehitus ja talitus

VÄLIMISED SUGUELUNDID:

Häbemekink - rasvkoe padjand häbemeliiduse kohal, mis murdeeas kattub häbemekarvadega.
Suured häbememokad - häbemekink lahkneb allpool kaheks suureks häbememokaks, mille vahele jääb häbemepilu. Suured häbememokad on samuti kaetud häbemekarvadega.
Väikesed häbememokad - asuvad suurte häbememokkade vahel, piiravad tupeesikut. Nad on kaetud limaskesta meenutava roosa nahaga. Tupesuudmest tagapool nad ühinevad.
Kõdisti (kliitor) - asub väikeste häbememokkade eesmises kokkupuutekohas. See on kõige tundlikum koht naise kehal ning mängib naise seksuaalsuses tähtsat rolli.
Kusiti - juha, mida mööda liigub uriin. Tupeava lähedal on kusitiavaus, mille kaudu uriin kehast väljub.

Tupeavaus - tupe väline avaus kehapinnal.
Pärak - pärasoole avaus.
Lahkliha - tupesuudme ja päraku vaheline tundlik piirkond.
Bartholini näärmed - paiknevad suurte häbememokkade tagumises osas. Nende läbimõõt on kuni 2 cm. Sugulise erutuse puhul eritub nendest klaasjas-limast vedelikku, mis niisutab tupeesikut ja soodustab sellega suguühet.
Neitsinahk (hüümen) - mitmesuguse kujuga, tavaliselt poolkuu-kujuline limaskesta volt, mis esimese suguühte ajal lükkub kõrvale või rebeneb. Katab osaliselt tupeavaust.

SEESMISED SUGUELUNDID:

Tupp (lad. k. vagina) on torujas elund, mis ühendab emakat tupeavaga. Suguühte ajal siseneb suguti e. peenis tuppe. Sünnitusel väljub laps tupe kaudu.
Emakakael - asub emaka alaosas. Emakakaelas on avaus, mille kaudu liiguvad seemnerakud tupest emakasse, väljub menstruaalveri ja tuleb sünnitusel ilmale laps. Sünnitusel peab emakakael oluliselt laienema ja sellega on seotud sünnitusvalud.
Emakas (lad. k. uterus) - pirnikujuline lihaseline organ, mis on umbes 7 cm pikk ja 5 cm lai. Seal areneb raseduse ajal loode. Emakat nimetatakse ka üsaks. Emakaõõs on vooderdatud limaskestaga, millest osa heidetakse koos verega välja menstruatsiooni ajal. Emakas kasvab laps, kuni ta on sünniks valmis.

Munajuhad - lihaselised torujad elundid, mis on umbes 10 cm pikad. Munajuhad ühendavad emakat munasarjadega. Just nimelt munajuhades toimub munaraku viljastumine.
Munasarjad - naise sugunäärmed. Asuvad munajuhade otste läheduses vaagna külgseinte suunas, nende pikkus on 3-4 cm, paksus 1-2 cm ja kaal 6-8 g. Munasarjadel on kaks peamist ülesannet: munasarjades valmivad munarakud e. naissugurakud, ja seal toodetakse naissuguhormoone. Murdeeas hakkavad keha hormoonid põhjustama munarakkude küpsemist. Tavaliselt küpseb üks munarakk korraga, väga harva ka kaks. Seda nimetatakse ovulatsiooniks. Küps munarakk liigub piki munajuha emakasse.

Munarakud - Tütarlapse sünnimomendil on tema munasarjades ca 400 000 - 500 000 põiekest e. folliikulit. Nendes asuvad ebaküpsed munarakud. Suguküpsuse perioodiks väheneb nende arv umbes 10 korda. Viljastumisvõimeliseks saab nendest ainult iga sajas munarakk.

Munarakud tekivad munasarjades.

Ovulatsioon on küpsenud munaraku vallandumine munasarjast ja liikumine munajuhasse. Ovulatsioon on tsükliline protsess, mis toimub naise organismis, kui folliikul (munarakku kaitsev ja toitev põieke) lõhkeb ja valmis munarakk paisatakse munajuhasse. Ovulatsioon toimub ligikaudu 14 päeva enne järgmise  menstruatsiooni algust. Ovulatsiooni ajal ja mõned päevad pärast seda võib naine rasestuda.

Günekoloog- naistearst.

 • Östrogeen on peamine naissuguhormoon.
Mehe suguelundite ehitus ja talitus

Mehe suguelundid jagunevad sise- ja välissuguelunditeks.
Peamiseks sisemiseks suguelundiks

on munandid aga ka munandimanused, seemnejuha, seemnepõiekesed ja eesnääre.

Välisteks suguelunditeks on munandikott ja suguti.

Munandid asuvad munandikotis, mis on vaheseinaga kaheks eraldatud. Munandid alustavad tööd 12-15 aastaselt ning nendes paljunevad ja valmivad seemnerakud. 1 ml spermas on u 100 miljonit seemnerakku. Munand on ehituselt keerukas, selles paikneb vaheseintega eraldatud kambrikestes seemnetorukesed – kokku 250 m. Munandimanus on pehmem osa, mis paikneb munandi peal sellesse koonduvad seemnetorukesed ja algab seemnejuha, mis on umbes 50 cm pikk.

Suguti ülesandeks on uriini ja seemnevedeliku kehast väljajuhtimine. Suguti koosneb sugutipeast ja sugutikehast. Suguti on kaetud õhukese liikuva nahaga, mis moodustab tipus eesnaha. Seemnepõiekesed toodavad 60% seemnevedelikust. Sugutipea (eriti selle servad) on tundlikum kui sugutikeha. Suguti ülesandeks on uriini ja seemnevedeliku kehast väljajuhtimine. 

Paljud noormehed leiavad, et nende suguti on väiksem kui teistel. See on vähe tõenäoline. Meeste suguti kuju ja suurus võivad küll erineda, aga mitte oluliselt. Rahulolekus tõmbub suguti tavaliselt kokku, samuti külma või ärevuse korral.  Mida suurem on suguti lõdvenenult, seda vähem suureneb ta erutudes ning vastupidi.

 

Eesnääre on väike organ, mis paikneb põie all häbemeluu taga ja pärasoole ees ja mis kaalub umbes 20 gr. Eesnääre reguleerib lihastööd nõudvaid urineerimise ja seemnepursete protsesse.

Seemnerakk on väike, umbes 3-5 μm suurune. Koosneb peast ja sabast. Eluiga on umbes 48 (72) tundi, arengutsükkel on umbes 80 päeva. Ühe seemnepurskega eritub miljoneid seemnerakke.  Seemnerakud tekivad munandites.

Pollutsioon on iseeneselik seemnepurse poisslastel just murdeeas ja esineb tavaliselt öösiti! Poisslaps võib hommikul leida oma voodilinalt märja pleki. Pollutsioon tekib sellest, et keha on hakanud tootma seemnerakke ja ei suuda veel kõike kontrollida. See on normaalne nähtus ja möödub.

 • Testosteroon on peamine meessuguhormoon
 • Potents- sugujõudlus- sõltub suguhormoonide tasemest veres. Looduslikud potentsitõstjad on kreeka pähkli-, linaseemne-, viinamarjaseemne-,nisuidu-, päevalilleõlid.
 • Androloog- meestearst.
Meestearsti esitlus siin! Noormees -loe kindlasti!

Menstruatsioon

Menstruaaltsükkel on ajavahemik ühe menstruatsiooni algusest teise menstruatsiooni alguseni (umbes 28 päeva).

Esimene menstruatsioon algab tüdrukutel 12-14 aastaselt.

Menstruatsioon on looduse märk selle kohta, et naise keha on valmis viljastuma, järglasi kandma (rasedus) ja sünnitama.Sinust on saanud NAINE.

Menstruatsioonitsükkel algab siis, kui östrogeeni ja progesterooni tase kehas on piisav selleks, et munasarjades valmiks ja sealt vabaneks munarakk. Munarakk vabaneb munasarjadest ja liigub mööda munajuhasid emakasse.

Samal ajal hakkab emaka limaskest munaraku vastuvõtmiseks valmistudes paksenema ning emaka seinad muutuvad käsnjaks. Kui seemnerakk viljastab munajuhades munaraku (pärast vahekorda), siis kinnitub viljastunud munarakk selle käsnja seina külge ning algab rasedus.

Kui seemnerakke ei ole, liigub munarakk emakasse ilma viljastamata. Kuna emakas enam paksenenud limaskesta ei vaja, siis irdub üleliigne veri ja kude tupe kaudu. Seda nimetatake menstruaalveritsuseks. Ja nii iga kuu.

Naised on viljastumisvõimelised kuni menopausi alguseni, mis enamasti algab 50-ndate eluaastate paiku.

Elu jooksul on naisel umbes 400-500 menstruatsiooni.

Tubakas ja alkohol

Alkohol ja sugurakud

 • Noortel lasevad kõik rakukestad üle kogu keha alkoholi paremini läbi kui täiskasvanute.
 • Arstide soovitus on enne lapse sünnitamist üldse mitte juua alkoholi!
 • Miks! Munasarjad on rikkalikult varustatud veresoontega, läbi millede jõuab ka alkoholi sinna. Samamoodi saavad alkoholiga puudutatud ka meeste munandid ja neis tekkivad seemnerakud.
 • Meestel on looduse poolt antud väike eelis, kuna seemnerakud vahetuvad välja umbes kolme kuuga. Tõsisem probleem tekiks aga viljastumisel siis, kui munandeid on alkoholiga rikutud aastaid. Uute viljastumisvõimeliste seemnerakkude areng on sel juhul küsitav.

Tubakasuits ja sugurakud

 • Tubakasuits sisaldab väga palju erinevaid mürgiseid ühendeid ja nii nagu alkohol, jõuavad ka need verre ja sealt edasi kõikjale organismi.
 • Sugurakkude kvaliteet, elujõud ja aktiivsus langevad
 • Isade suitsetamine kahekordistab veel sündimata lapse väärarenguid
 • Alkohoolikute ja suitsetajate lastel võivad koolis olla halvem õpiedukus ja konsentreerumisvõime, nad on hajameelsemad, kergemini ärritunumad ja väsivad kiiremini. Füüsiline areng lapsel võib olla aeglasem.

                                             Puberteet

Noormeeste leheküljed

Tüdrukutele